Natřít, nalazurovat nebo povrchově jinak upravit lze mnohé. Nejčastěji se však jedná o dřevo nebo kov. Barva vždy zlepší vzhled, ale především ochrání a tedy prodlouží životnost. Proto je důležitý nejenom správný výběr barvy, ale samozřejmě i samotná práce s ní, tedy aplikace na materiál. Každá barva má specifické použití a upotřebení, proto byla vyvíjena a testována. V mnoha barvách jsou také přídavky proti plísním, hnilobám, houbám a UV záření.

Koupit tu správnou barvu pro natření okapu nebo truhlíku za oknem nemusí mnohdy být v nepřeberném množství výrobků na trhu vůbec jednoduché. Proto je dobré číst návody na použití a nebo se u nás poradit na jedné ze specializovaných prodejen.

Lazurovací barvy a laky mohou být bezbarvé i v mnoha dřevěných nebo pastelových odstínech. Při jejich použití vynikne přirozená krása dřeva a jeho kresba a struktura se zvýrazní a probarví. Za to může nestejná hustota buněk při střídání jarního a letního dřeva. Každý druh dřeva má buněčnou strukturu o něco odlišnou, a proto se jednotlivé povrchy dřev liší. Jednoduché základní rozlišení je na listnaté a jehličnaté dřeviny, kdy jehličnany, jako jsou například smrk, borovice nebo jedle, mají větší buňky a jsou tedy měkčí, a listnaté dřeviny, ne všechny, ale hlavně dub, buk javor, habr mají strukturu hustší a jsou považovány za tvrdé dřevo.

Při koupi lazurovacích barev je důležité nejen vybrat si vhodnou barevnost, ale i vhodnou barvu dle typu použití. Barvy jsou rozděleny na venkovní a vnitřní, to podle jejich přísad a odolnosti. Vnitřní barvy se používají na nábytek, podlahy, palubky a venkovní na ploty, pergoly, štíty střech, okna nebo celé dřevostavby.

Téměř všechny mají přísady tvořící UV filtr a chránící barvu proti vyšisování slunečními paprsky. Venkovní lazury bývají často doplněny přísadami proti plísním a hnilobám, což zvyšuje ochranu dřeva a prodlužuje životnost nátěru. Nejkvalitnější druhy barev se pyšní nezávadností a certifikátem pro použití na dětské hračky uvedenou na zadní etiketě stějně jako použití interiér x exteriér.

Výběr odstínu lazury nám usnadní barevná vzorkovnice přímo na kouscích dřeva. Dá se jí věřit však jen orientačně. Námi použitý druh dřeva může být od vzorku odlišný.

Barvy dělíme na disperzní - vodouředitelné a syntetické. U vodouředitelných snadno vypereme štětce v obyčejné vodě, u syntetických v doporučeném typu ředidla. Stejné je to s jejich případným ředěním například pro savější povrchy nebo podklad. Výhodou disperzních barev je, že nezapáchají, rychle schnou a štětec nebo váleček jde od barvy snadno očistit. Vzájemně nelze tyto dva druhy barev mísit.

Kvalita lazurovacích a transparentních laků je taková, že je můžeme bez obav použít i na hodně zatěžovaná místa, jako jsou například podlahy či schody. Vhodné jsou jak pro parkety, tak palubky nebo dýhovaný materiál. Tyto druhy laků jsou pevnější a vyznačují se určitou pružností a zvýšenou odolností. V návodu je jejich použití pro tento účel doporučeno.

 

Příprava podkladu

Aby byla naše práce korunována úspěchem a krása dřeva co nejvíce vynikla, je nutné mít dobře připravený podklad. Dřevo musí být hladké, načisto obroušené smirkovým papírem s jemnou zrnitostí. Zároveň musí být povrch dřeva před nanesením barvy zbaven prachu, mastnoty a nečistot. Konečný směr broušení plochy nebo výrobku musí být vždy po směru let.

Zaoblené tvary dřeva, profilové lišty nebo zábradlí nejsnáze obrousíme smirkovou houbičkou s pružným jádrem o různé hrubosti.

Před samotnou povrchovou úpravou je také nutné vyspravit vady dřeva, jako jsou trhliny, vyštíplé části nebo poškozené suky. Vhodné je použití tmelu které jsou i barevně natónovaný a odpovídající budoucí povrchové úpravě materiálu. 

Jedním ze způsobů, jak připravit dřevo nebo výrobek z něj pro konečnou povrchovou úpravu, je zlehka je přetřít vlhkým hadříkem. Tak se uvolněná vlákna postaví a je možné je přebrousit ještě jednou před samotným nátěrem. Při kontaktu s barvou pak reagují podstatně méně.

Barva je vybraná, podklad připravený, ještě zbývá vybrat způsob nanášení lazury, abychom pracovali co nejednodušeji a s co nejlepším výsledkem.

Lazurovací barvy je možné nanášet několika způsoby, vždy záleží na našem vybavení a zvyklostech. Důležitý je také tvar, velikost a složitost natíraného předmětu. Na většině nádob a plechovek s barvami je výrobcem doporučený způsob aplikace podle typu barvy, její stékavosti a hustoty.

 

Štětce

Nejběžnější je povrchová úprava dřeva natíráním štětcem. Z bohaté nabídky si vybereme ten, který se nám dobře drží a odpovídá svým použitím barvě, kterou chceme natírat. Další hledisko, které je při výběru štětce nutné zohlednit, je jeho správná šířka. Ta by měla co nejvíce odpovídat materiálu, který budeme natírat. Úzký štětec na široký materiál znamená moc tahů a hrozbu nestejnoměrného povrchu, široký štětec na úzký materiál zase barvu stékající po hranách. Není však štětec jako štětec. Jednoduché levné štětce sice poslouží svému účelu, mohou však snadno pouštět chlup. Zaleží-li nám na vzhledu natíraného výrobku, je vhodnější připlatit o pár korun více a pořídit si štětec o něco dražší, ale kvalitnější. Některé druhy štětců mají konce roztřepené záměrně výrobcem. Jejích vlas je tak jemnější, lépe drží a roztírá barvu. Vhodné jsou podle výrobce především pro disperzní barvy.

 

Válečky

Pohodlný a kvalitní způsob nanášení je válečkem. Výhodou je, že molitanový váleček pojme větší množství barvy, nepouští chlupy a jeho tahy nejsou tak vidět, jako u štětce. Stejně jako u štětce zvolíme nejprve vhodnou šířku válečku. Na jeden typ rukojeti je možné nasadit několik šířek a struktur povrchu válečků. Nemáme-li s nanášením barvy válečkem zkušenost, je vhodné nejprve si je vyzkoušet na odřezku stejného materiálu.

 

Jak natírat

Při natírání nebo nanášení barev jakýmkoliv z představených způsobů je nutné dodržet jednoduché zásady.Teplota okolí by při nanášení měla být okolo +20 oC nebo podle doporučení výrobce. Povrch výrobku nebo materiálu musí být bez nečistot a také kvalitně obroušený. Mezi jednotlivými vrstvami je nutné povrch materiálu ještě velmi jemným smirkem nebo houbičkou přebrousit. Nebrousí se až finální vrstva. Počet vrstev by se pro kvalitní ochranu dřeva měl také dodržet, většinou dva až tři nátěry podle typu barvy. Při nanášení štětcem nebo válečkem by tahy měly odpovídat směru let dřeva. Kvalitní exterierové barvy jsou vhodné jak pro ošetření chalupy, oken, pergoly, tak pro plot nebo ozdobné zábradlí. Některé lazury v sobě obsahují barvu i lak dohromady, jiné je po nanesení barevné lazury nutné uzavřít konečnou vrstvou bezbarvého laku.

 

Materiál a nářadí potřebné pro úpravu dřeva

Smirkový papír nebo plátno, brusná houbička, nátěrové hmoty, laky, lazury, mořidla, ředidlo, tmel, prostředky proti houbám a hmyzu, štětec, váleček, špachtle, vibrační, excentrická nebo pásová bruska, stříkací pistole.

 

 

 

ZDROJ: http://www.ceskykutil.cz/dilna/barvy-laky-lepidla/lazury-a-povrchova-uprava-dreva-1-dil